Диагностициран с диабет тип 2, години след като се примирява със сърдечната недостатъчност, Роб Оби обяснява връзката между диабета и сърдечносъдовите заболявания.
Възможно ли е да се живее добре със сърдечна недостатъчност и диабет тип 2? Роб Оби казва „да“, стига да сте наясно и да контролирате двете състояния.
Преди шест седмици и години след първоначалната му диагноза за сърдечна недостатъчност Роб започва да проявява някои тревожни симптоми на диабет. Първо, това е неудържима жажда и сухота в устата. Това е последвано от стомашни болки, загуба на чувствителност в пръстите на ръцете и краката и непоносимо чувство на умора.
Сега Роб се чувства много по-добре, споделя предупредителните признаци и как контролира двете състояния по най-добрия начин.
Преди да бъда диагностициран с диабет тип 2, знаех много малко за състоянието. Знаех, че диабетиците трябва да следят приема на захар, а някои от тях трябва да си инжектират инсулин, но това беше всичко, което ми беше известно.
Преди шест седмици се разболях изключително тежко. Нямах никаква представа какво не е наред. След като се опитах да се справя с всичко в продължение на няколко дни, се обадих отчаян на своя личен лекар. Той ме изслуша и ми записа час за някои спешни кръвни изследвания. В рамките на 48 часа се сдобих с още една диагноза – диабет тип 2 – и с още лекарства, с които да се лекувам.
Радвам се да кажа, че лекарствата действат. Имаше и някои неочаквани положителни ефекти, които ще обясня по-късно.
Както може би знаете, ако сте прочели другите ми статии, аз живея и със сърдечна недостатъчност и се справям с нея. Това е причината за днешната статия – сърдечна недостатъчност и диабет тип 2. Свързани ли са? Как да контролирам и двете? Наличието на едното състояние ли е вероятната причина да се сдобия с другото?
Свързани: Научете се да живеете със сърдечна недостатъчност
Това е положителен лабиринт от въпроси и като любознателен изследовател, прекарах часове в опити да разбера всички обрати и промени, за да намеря отговорите. Нека започнем с кратко обяснение на диабета.
Диабетът е състояние, което причинява прекалено повишаване на кръвната захар на човека. Той е свързан с производството на инсулин – хормон, произвеждан в панкреаса. Представете си, че панкреасът Ви не произвежда достатъчно инсулин (или не произвежда изобщо инсулин). В този случай ще имате неконтролирани нива на глюкоза в кръвта.
Не е изненадващо, че диабет тип 1 и тип 2 имат много общи неща. Въпреки това за хората е трудно да кажат по какво се различават.
Първо, диабет тип 1 е много по-рядко срещан от тип 2. И двете състояния водят до сериозни усложнения за здравето, ако не се лекуват и контролират, но тип 1 представлява само около 10% от случаите на диабет в Обединеното кралство.
Диабет тип 1 често се развива в детството и юношеството, въпреки че може да възникне при всеки човек под 40-годишна възраст. Причината за тип 1 е неизвестна, но някои учени смятат, че генетиката може да има роля.
По същество диабет тип 1 възниква, когато панкреасът не може да произвежда инсулин. От друга страна, тип 2 означава, че тялото Ви може да произвежда инсулин, но в недостатъчно количество или качество, за да функционира правилно.
Както споменах по-горе, причините за тип 1 все още са до голяма степен неизвестни, лекарите обаче знаят, че начинът на живот не допринася за състоянието. От друга страна, има няколко рискови фактора за диабет тип 2, като:
Диабет тип 1 и диабет тип 2 нямат лечение, но и двете състояния могат да бъдат контролирани. Хората с диабет тип 1 приемат инсулин, за да контролират своята кръвна захар. Междувременно диабет тип 2 се контролира основно с диета, упражнения и лекарства. На някои хора с тип 2 може да бъде предписан инсулин, но в никакъв случай не на всички.
Преди време прочетох, че хората с диабет са изложени на риск от развитие на сърдечни заболявания.
Моят случай е малко необичаен, защото имах сърдечна недостатъчност, преди да бъда диагностициран с диабет тип 2.
Най-вероятно диабетът ми е причинен от лош режим на хранене, липса на физически упражнения и болестно затлъстяване. За разлика от диабет тип 1, симптомите на тип 2 са по-общи и постепенни. Възможно е да живеете с диабет тип 2 в продължение на години, без да знаете – докато не се разболеете, както се случи с мен.
Свързани: Постепенно справяне с кризата, ден след ден
Не съм квалифициран, за да Ви дам пълно медицинско обяснение за връзката между диабета и сърдечните заболявания. Вместо това взех тази извадка от Британската сърдечна фондация:
След приемане на храна започваме да усвояваме храните и да разграждаме въглехидратите до глюкоза. При хора, които нямат диабет, инсулинът се освобождава от панкреаса, когато се хранят. Той действа като сигнал за клетките из тялото им да абсорбират глюкозата и да я използват като източник на енергия.
Ако имате диабет тип 2, тялото Ви не произвежда достатъчно инсулин или не може да го използва и клетките не абсорбират достатъчно глюкоза. Това причинява високите нива на глюкоза в кръвта Ви.
Високите нива на глюкоза в кръвта Ви могат да увредят стените на артериите и да ги направят по-податливи на развитие на мастни натрупвания (атером).
При мастни натрупвания в коронарните артерии (артериите, които доставят богата на кислород кръв към сърцето Ви) възниква коронарна болест на сърцето и може да доведе до инфаркт. Ако това се случи в артериите, които пренасят кръв към мозъка Ви, това може да доведе до инсулт.01
Както казах по-горе, много хора живеят с недиагностициран диабет. Ако не бъде установен, диабетът може да доведе до усложнения на сърцето, като сърдечна недостатъчност. Възможно ли е моето сърдечно състояние да е причинено от нелекуван диабет?
Симптомите на диабет тип 2 са лесни за пропускане и още по-лесни за обяснение. За съжаление тези симптоми не отшумяват и пренебрегването им няма да промени ситуацията.
Ето някои симптоми на диабет тип 2, за които да внимавате:
Започнах да подозирам нещо, когато установих, че пия чаша след чаша вода и все още исках повече. Устата ми беше пресъхнала винаги, когато говорех. Поради сърдечна недостатъчност ми бяха казали да не пия повече от 1,5 литра течност на ден, но жаждата ме влудяваше! В най-лошите дни пиех повече от 5 литра вода и все още изпитвах жажда.
Пиенето на толкова много вода се отрази на честотата на ходене до тоалетната. Събуждах се 2 или 3 пъти на нощ, за да ходя до тоалетната. Тези събуждания и бродения започнаха да влияят и на ежедневието ми. Бях уморен през целия ден, въпреки че се стараех да поддържам същия брой часове на спане, които имах преди това.
Като болногледач на пълен работен ден, целодневната умора беше недопустима. Понякога трябваше да си легна и да поспя малко. Когато успявах да остана буден, ходех до тоалетната на всеки 20 минути или нещо подобно. Това направи почти невъзможно да излизам от къщи, тъй като не исках да остана без тоалетна.
Свързани: Обгрижване – когато ролите са разменени
Два други симптома също ставаха все по-трудни за справяне. Имах постоянна болка в стомаха, която не изчезваше. Винаги, когато се изправях прекалено бързо или движех главата си, имах пристъп на замаяност.
Замаяността не ме притесняваше много, защото я имах преди това като страничен ефект от лекарството за сърдечна недостатъчност. Стомашната болка обаче ставаше непоносима.
Малко след това възникна и друго усложнение. Известно като периферна невропатия, най-добрият начин да го опишете е като загуба на чувствителност в крайниците – особено в ръцете и краката.
Това не беше болезнено, но направи ежедневните дейности изключително опасни. Болката може да е обременителна, но това е най-добрият предупредителен знак кога да спрете да правите нещо. Използването на ножове, придържането на топли напитки и повдигането на тигани са рискови дейности, когато имате загуба на чувствителност. Тъй като нещо не боли, то може да причини неописуемо увреждане на тялото Ви. Подхлъзването на ножа може да доведе до лошо порязване и при моите проблеми със зарастването може да се инфектира бързо.
Липсата на чувствителност в краката и пръстите на краката може да засегне също равновесието Ви. Често си удрях пръстите на краката в мебелите или се ожулвах случайно в стените.
Нямах представа колко грижа е необходима за краката ми, докато не посетих своя ортопед. Тя ми предписа педикюр и ми даде много графична листовка за риска от ампутация, ако нараня неволно крака си.
Диабетът (и двата типа) може да доведе до увреждане на нервите и лоша циркулация. Това означава, че малките порязвания и ожулвания по стъпалата могат да се инфектират и да се превърнат в язви, които да станат бързо неконтролируеми.
Язвите са отворени рани, които могат да доведат до разрушаване на кожата и други тъкани. Ако язвата не се лекува (или остане незабелязана), тъканта и кожата около нея могат да „умрат“ (гангрена), което може да доведе до ампутация.
Повярвайте ми, сега съм много, много внимателен, когато става въпрос за краката ми!
На първо място, някои симптоми на диабет са същите като тези на сърдечната недостатъчност. Основният от тях е умората или изтощението.
Известно е, че сърдечната недостатъчност влияе върху начина, по който кръвта се изпомпва в тялото Ви. При сериозно засегната циркулация това може да влоши симптомите на диабет. Ако до крайниците Ви не достига необходимата кръв, това може да доведе до периферна невропатия. Както казах по-горе, периферната невропатия причинява изтръпване или загуба на чувствителност, което води до незабелязани порязвания и ожулвания. Това от своя страна може да доведе до инфектиране на ожулванията или раните и всички произтичащи усложнения.
Свързани: Как сърдечната недостатъчност влияе на моето психично здраве
Високите нива на кръвна захар, свързани с диабета, могат да причинят също увреждане на съдовете, пренасящи кръв към и от сърцето Ви. Захарта полепва към червените кръвни клетки, причинявайки натрупване и запушвания. При достатъчно тежко запушване сърцето изпитва недостиг на необходимия кислород и основни хранителни вещества.
Накратко казано, и двете се подхранват директно взаимно, създавайки токсична връзка.
Независимо дали контролирате състоянието си с диета, лекарства или инсулин, има неща, които можете да направите, за да си помогнете.
Както бе споменато по-горе, един от първите и най-чести симптоми на диабет е жаждата. Като пациент със сърдечна недостатъчност, най-вероятно трябва да контролирате приема на течности.
Добър съвет е да смучете ледена близалка или кубче лед. Те утоляват жаждата, без да Ви претоварват с течности.
Разбира се, винаги трябва да ядете здравословна храна, но особено при диабет. Без значение колко Ви се яде сладко, трябва да положите съзнателни усилия, за да намалите приема на захар.
Колкото и трудно да е, когато имате сърдечна недостатъчност, физическите упражнения са полезни в много отношения. Двете основни ползи са повишена циркулация и отслабване.
Важно е също да наблюдавате няколко неща възможно най-често, като:
Ако пушите, сега е добър момент да спрете. Работете със своя екип за здравни грижи, за да научите най-добрите начини за контролиране на диабета. Националната здравна служба предоставя също някои чудесни безплатни услуги, които да Ви помогнат да спрете да пушите завинаги.
Това ме води до темата за някои неочаквани ползи от диабета.
Диабетът е трудно състояние за овладяване – особено защото никога не изчезва. Винаги е на първо място в ума ми и часовете минават в изследване и наблюдение на двете състояния.
Ето защо не искам да звуча лекомислено или да обидя някого. Това са някои от положителните неща относно заболяванията и това не означава, че всеки ще ги има или ще се чувства по същия начин.
Свързани: Пламъкът на надеждата – живот след сърдечен удар
Преди да получа своята диагноза за диабет тип 2, отслабнах с над дванадесет килограма без допълнително усилие. Въпреки че бях разтревожен заради тези нови симптоми, за които привидно нямаше причина, загубата на тегло помогна за здравето на сърцето ми. Наднорменото тегло натоварваше сърцето ми, така че отслабването беше нещо положително при ужасните обстоятелства.
На второ място, вече не искам и дори не обичам да ям сладко. Не съм ял шоколад след диагнозата и изобщо не ми липсва. Обичах също пикантна храна и ядях в нездравословни количества. Вкусовете ми се промениха и в това отношение. Несъмнено пикантните храни ми липсват повече, но знам, че избягването им може само да подобри здравето ми.
И накрая, и това е изключително важно, получавам отлично медицинско наблюдение, откакто ми поставиха диагнозата.
Тъй като ме класифицират като стабилен по отношение на лекарствата за сърдечна недостатъчност, почти не ме притесняват.
Сега ме наблюдават редовно. Споменавам диабета и вече съм приоритет.
В рамките на няколко седмици се срещнах с две медицински сестри, един общопрактикуващ лекар и един ортопед. След това имах допълнителни посещения при всеки от тях.
Да се надяваме, че това внимание ще продължи.
Ако имате общи симптоми на диабет, не отлагайте да Ви прегледат. Нормално е в някои дни (когато е горещо) да изпитвате по-голяма жажда от обикновено. Въпреки това ако имате сухота в устата и жаждата е неутолима, би било разумно да посетите своя личен лекар. Не забравяйте, че колкото по-скоро Ви прегледат, толкова по-бързо Вие и Вашият здравен екип ще можете да контролирате щетите.
Диабетът често наподобява на други състояния. Бъдете бдителни и не пренебрегвайте симптомите, дори ако сте свикнали да ги имате. При диабет може да забележите други симптоми, различни от тези, които сте лекували преди това. Възможно ли е загубата на чувствителност в ръцете и краката Ви да бъде обяснена с друго състояние? Или трябва да Ви прегледат? Предлагам втория вариант.
Ако имате поставена диагноза, следвайте изцяло всички дадени указания. Небалансираните нива на кръвната захар могат да предизвикат хаос в тялото и е възможно да причинят увреждане на сърцето Ви.
Обръщайте много голямо внимание на краката си. Всяко порязване, подуване, инфекция, натъртване трябва да бъде прегледано от лекар в рамките на 24 часа. Има прекалено голям риск при пренебрегване дори на най-малките наранявания. Винаги е по-добре да проверите, отколкото да съжалявате.
Добрата новина е, че диабетът подлежи на лечение. Лекарствата и промените в начина на живот позволиха много бързо контролиране на състоянието ми. Трудно е да се справим едновременно с диабета и сърдечната недостатъчност. Предпочитам обаче да положа усилие, отколкото да се изправя пред по-лоши и фатални последствия.
Британска фондация за сърцето, https://www.bhf.org.uk/informationsupport/risk-factors/diabetes, посетена за последен път през септември 2021 г.
NPS-IE-NP-00341 ноември 2021 г.